Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Do czego służą łańcuchy śniegowe?
Do czego służą łańcuchy śniegowe?

Każdy kierowca wie, że gdy nadejdzie mróz, a na drogach mogą zacząć pojawiać się śnieg i lód, koniecznością jest jazda na oponach zimowych. Ich elastyczność oraz głęboki bieżnik pomagają w bezpiecznym manewrowaniu po trudnym terenie. Czasami okazują się jednak niewystarczające – grube warstwy śniegu oraz lodu mogą być dla nich zbyt dużą przeszkodą. Właśnie wtedy należy użyć łańcuchów śniegowych. Te przydatne elementy wyposażenia znacznie zwiększają przyczepność na śniegu i oblodzonej nawierzchni. Sprawiają, że jazda po wyjątkowo trudnym podłożu staje się o wiele bezpieczniejsza. Oczywiście wciąż wymaga ostrożności, a także dość dużych umiejętności kierowania pojazdem, jednak nie stanowi już tak dużego zagrożenia i zapewnia rozsądną sterowność. 

Standardowe łańcuchy śniegowe są po prostu metalową siatką, którą zakłada się na oponę. Wbija się ona w śnieg i lód, sprawiając, że samochód znacznie mniej się po nich ślizga. Aby jednak działała prawidłowo, nie można jeździć na niej zbyt szybko. Zaleca się, aby nie przekraczać pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Warto również pamiętać, że łańcuchy śniegowe zupełnie nie nadają się do jazdy po normalnej nawierzchni. W takich warunkach przeszkadzają, zamiast pomagać, do tego mogą bardzo łatwo uszkodzić siebie, a także oponę oraz felgę. Powinno zakładać się je wyłącznie na lód i śnieg. 

Kiedy trzeba używać łańcuchów śniegowych? 

W Polsce korzystanie z łańcuchów śniegowych bardzo rzadko bywa obowiązkowe. Okazjonalnie może się zdarzyć, że jakaś trasa, zwłaszcza w terenach górskich, zostanie uznana za zbyt niebezpieczną i wtedy nie można wjechać na nią bez odpowiedniego przygotowania, jednak w większości przypadków kierowca sam decyduje o założeniu łańcuchów. Trasy, na których trzeba z nich skorzystać, sygnalizowane są znakiem drogowym C-18, przedstawiającym oponę z tym elementem wyposażenia. 

Istnieje wiele państw, które podchodzą do kwestii łańcuchów śniegowych bardziej restrykcyjnie od Polski. Należą do nich między innymi Szwajcaria, Austria i Włochy. Obowiązek ten jest tam zazwyczaj uzależniony od panujących warunków. Kierowcy są wtedy zmuszeni do nałożenia łańcuchów przed wjazdem na teren o odpowiednio grubej warstwie śniegu lub konkretnym stopniu oblodzenia. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl